+48 91 88 18 600 info@nowamyl.pl
  • Polski
  • English

Historia

h1Przedsiębiorstwo PPZ NOWAMYL S.A. jest jedynym na Pomorzu Zachodnim producentem skrobi ziemniaczanej i maltodekstryn.

Produkcja i przetwórstwo skrobi ziemniaczanej w Łobzie ma ponad wiekową tradycję. W 1898 roku miejscowi rolnicy i inne osoby związane z rolnictwem na czele ze starostą powiatu łobeskiego podjęli decyzję o wykupieniu zamkniętej w 1864 rok cukrowni. Cukrownia świetnie nadawała się do adaptacji na nowy zakład – krochmalnię, bowiem powiat rozporządzał nadwyżkami ziemniaków. W szybkim czasie zakupiono odpowiednie wyposażenie i zaczęto wytwarzać krochmal.

Początkowo wydajność krochmalni była niewielka, a produkowano w niej tylko krochmal „mokry”, który wysyłano koleją do dalszego przerobu w głąb Niemiec. Fabryka była ciągle modernizowana i rozbudowywana w takim stopniu, że w końcu 1934 roku uznano ją za najlepszy, wzorowy zakład na Pomorzu. W tym czasie produkowano w niej już suszony krochmal i płatki ziemniaczane znane w Niemczech i całej Europie pod marką „Elephant” (słoń).

W 1939 roku, tuż przed wybuchem II wojny światowej w Krochmalni świętowano 40-lecie jej istnienia. Jak wynika z przekazów byłych mieszkańców Łobza zamieszczanych w gazecie „Labeser Heimatbriefe”, byli oni bardzo dumni ze swojej krochmalni, która dawała im pracę i zadowolenie, a okolicznym rolnikom możliwość korzystnego sprzedania swoich ziemniaków.

h2Dzięki krochmalni bliższe i dalsze okolice Łobza i sąsiednich powiatów stały się prawdziwym zagłębiem ziemniaczanym. W latach wojny zakład prowadził przerób nadwyżek ziemniaków i nadal produkował krochmal.

Przejęty w 1945 r. zakład był częściowo zniszczony, jednak już w 1947 roku ruszyła w nim pierwsza polska kampania ziemniaczana na ziemiach odzyskanych. W latach 70-tych nastąpił technologiczny rozwój zakładu dzięki działalności inwestycyjno-modernizacyjnej, w ramach której zrealizowano między innymi takie przedsięwzięcia jak: budowa stacji wymycia, modernizacja działu mokrego i suchego krochmalni, rozruch produkcji na oddziale preparatów krochmalowych. W przeciągu kolejnych lat zakład systematycznie modernizowano i rozbudowywano, powstały w nim nowe obiekty i oddziały produkcyjne, wymieniano w nim maszyny i urządzenia technologiczne. W roku 2002 przeprowadzono modernizację działu suchego krochmalni, która zwiększyła wydajność produkcji, a na lata 2017-2019 przewidziana jest modernizacja działu mokrego.